Projekt Police Polimery v Poľsku

 

Definícia projektu

Najväčšou investíciou v Poľsku do chemického priemyslu je projekt s názvom Police Polimery spoločnosťi Grupa Azoty Polyolefins, ktorého výstavbu zabezpečuje Hyundai Engineering ako generálny dodávateľ. Ide o novú chemickú továreň na „zelenej lúke“, ktorej výstavba sa začala v roku 2020 a uvedenie do prevádzky je naplánované na rok 2022. Tento projekt je jedným z najväčších investícií v chemickom priemysle v Európe v hodnote takmer 2mld. €. V rámci projektu bude vybudovaný petrochemický komplex, v ktorom sa bude vyrábať propylén s výrobnou kapacitou 400tisíc ton ročne a polypropylén s výrobnou kapacitou 437tisíc ton ročne. V komplexe sa bude nachádzať aj skladovací terminál a logistické centrum. Komplex sa nachádza v severozápadnom Poľsku v meste Police pri Štetíne vedľa existujúceho závodu Grupa Azoty Police na chemické hnojivá a oxid titaničitý. Hlavnými cieľmi projektu sú vytvoriť základy pre budúci rozvoj spoločnosti Grupa Azoty, vytvorenie nového segmentu na trhu a celkový rast celej spoločnosti. Cieľom je tiež celkový rozvoj chemického priemyslu v Poľsku, ktorý posilní energetickú a surovinovú nezávislosť krajiny.

AKO SA BUDE VYRÁBAŤ POLYPROPYLÉN?

Výroba polypropylénu je technologicky proces, ktorý je znázornený na nasledujúcom obrázku.

 

(zdroj: Grupa Azoty Polyolefins S.A.)

 

EXTEC po boku svetových dodávateľov

Vďaka mnohým skúsenostiam s realizáciami podobných projektov na Slovensku a v Čechách pre významné spoločnosti pôsobiace v petrochemickom priemysle, sme dostali príležitosť podieľať sa na výstavbe tohto významného projektu v Európe. Spolupracujeme po boku významných svetových dodávateľov, ako sú Hyundai alebo Alfred Talke. Našou úlohou je zabezpečiť dodávku a montáž prevádzkového rozvodu silnoprúdu, merania a regulácie, plynovej detekcie a EPS  na terminály logistiky a skladovania, kde sa nachádza až 60 skladovacích síl, v ktorých sa skladuje a následne distribuuje vyrobený produkt polypropylén.

 

 

Pri stavbách takéhoto rozsahu, kde súbežne prebiehajú práce v niekoľkých profesiách, sú skúsenosti z podobných projektov nevyhnutnosťou. EXTEC v tomto smere ťaží z úspešne realizovaných obdobných zákaziek v chemických továrňach v Čechách a na Slovensku. Na základe týchto skúseností poskytujeme zákazníkovi okrem montážnych a dodávateľských služieb aj podporu v projekčnej činnosti, kde sa podieľame na tvorbe realizačnej projektovej dokumentácie, hovorí Martin Vitek, projektový manažér EXTEC. Tento projekt vnímame ako ďalší krok v posilnení diverzifikácie pôsobenia spoločnosti EXTEC na zahraničných trhoch, dodáva Peter Halás, výrobný riaditeľ EXTEC.

 

Zdroje:

(1) https://polyolefins.grupaazoty.com/projekt

(2) https://constructionmarketexperts.com/en/news/polimery-police-project-with-a-construction-contract/

(3) https://www.ebrd.com/work-with-us/projects/psd/48212.html

(4) https://inwestycje.pl/biznes/grupa-azoty-polyolefins-zamknela-finansowanie-dluzne-projektu-polimery-police/

 

Projekt Police Polimery v Poľsku
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Pozrieť ďalší obsah:

EXTEC tím
Jana Lorencová

Máme nový web!

Po dlhom čase sa nám konečne podarilo spustiť nový web.   Okrem nového dizajnu sme pre vás pripravili prehľadnejšie rozdelený obsah, ktorý vám lepšie

Prečítať si článok »
Produkty
Jana Lorencová

Prepnúť na led?

Predaj žiarivkových svetiel končí Ak používate žiarivkové osvetlenie v prostredí s nebezpečenstvom výbuchu, pripravte sa a konajte čo najskôr. V rámci EÚ končí predaj

Prečítať si článok »