Zaujímavosti z histórie elektriny za posledných 100 rokov na Slovensku

[:sk]Kedysi dávno pred 100 rokmi sme vedeli žiť bez elektriny, navyše bola len pre bohatých. Dnes sa už bez nej nedá existovať. Bez elektriny by sa dnes zrútil život, najmä v mestách. Kedysi sme ju dokonca odmietali, lebo sme sa jej báli.

 

Počiatky elektriny na Slovensku

Na území dnešného Slovenska sa za prvé využitie elektrickej energie považuje rok 1884, čo bolo až 4 roky po tom ako Edison v roku 1879 vynašiel žiarovku, ktorá sa stala symbolom elektriny. Začiatkom elektrifikácie sa stalo verejné osvetlenie. Elektrickým žiarovkám však predchádzali pouličné plynové lampy. Keď sa Prešporok (Bratislava) od polovice 19. storočia zaradil medzi vyspelé mestá Európy, plynárne, ktoré osvetľovali ulice, sa začali búriť a vznikali rôzne kampane proti elektrickému svetlu o tom ako škodí zdraviu a zabíja. Niektorí nový zákazníci o elektrinu prišli o život, kvôli zlej manipulácii s elektrinou, hlavne pri styku s vodou. Dôvodom bola zlá informovanosť o správnom používaní.

 

Prvá Edisonova žiarovka. 3D ilustrácia prvej Edisonovej žiarovky, vyrobenej v roku 1879 a patentovanej v roku 1880.

 

Zábava aj pod elektrickými žiarovkami

Výhody elektriny začali využívať aj kultúrne zariadenia. Divadlá ju využívali  na svetelné efekty. Najväčším výrobcom javiskového osvetlenia sa stala v roku 1896 spoločnosť Kliegl bros. Osvetlenie sa začalo využívať aj v zábavných podnikoch. Najznámejšie boli tanečné zábavy pod elektrickými žiarovkami. Neskôr začalo elektrické osvetlenie prenikať aj do mestských bytov. Do vzniku ČSR v roku 1918 elektrinu ale využívalo približne len 14 % obyvateľstva.

 

Kleigl Brothers z roku 1922, zobrazujúca prenosné osvetľovacie zariadenie používané v Lasky Hollywood Studios, (zdroj: www.wikipedia.org)

 

V kostole svietili skôr ako doma

Najpočetnejšiu spoločnosť na Slovensku po roku 1918 tvorili roľnícke rodiny. Poľnohospodárstvo bolo najdôležitejšie hospodárske odvetvie, no v porovnaní s ostatnými krajinami Európy bolo zaostalé. Slovenský roľník bol veľmi konzervatívny a bránil sa akýmkoľvek novým technickým objavom. V polovici 30. rokov sa na území Čiech a Moravy už pracovalo s poľnohospodárskou technikou, ktorú poháňali elektromotory. Na Slovensku sa však nepodarilo prekonať staré pracovné metódy a v poľnohospodárstve sa elektrická energia využívala minimálne.

Odporcovia elektriny na Slovensku boli najmä obyvatelia malých obcí, ktoré tvorili roľnícke rodiny, ktoré ako už sme spomínali, odmietali akékoľvek výdobytky techniky. Aj preto doteraz zaostávajú za mestami, najmä obce na východnom Slovensku. Zaujímavé je, že ako prvý začal na dedinách využívať elektrickú energiu kostol a fara. Rozdiely medzi mestom a vidiekom boli také veľké, že môžeme povedať, že Slovensko bolo rozdelené na dve krajiny.

 

 

Výstavba pomáhala elektrifikácii

V 20. rokoch sa začalo vo veľkom stavať. Pri výstavbe bytov v mestách sa kládol dôraz už aj na osvetlenie všetkých miestností. Na dedinách stále panoval odpor k elektrine a žiarovky ľudia využívali minimálne. Navyše nie každý si mohol elektrinu finančne dovoliť, deti sa stále ešte učili pri sviečkach a na dedine svietili len v maštali. Koncom 30. rokov bola už na trhu veľká ponuka elektrických domácich spotrebičov. Najpoužívanejšími boli žehlička, elektrická platňa alebo vysávač. Bežne sa však dali kúpiť vykurovacie telesá a kachle, bojlery, chladničky, práčky, sušič vlasov, šijací stroj, gramofón, a ďalšie. No najväčší boom bol však rozhlasový prijímač – rádio. Existovali aj elektrické výťahy, ktoré boli ale veľmi zriedkavé, nakoľko sa stavali dvoj až maximálne päť poschodové budovy a tak na Slovensku vtedy mali minimálne využitie.

 

Vintage rádio 1930 

 

Skôr či neskôr podľahneme

Elektrina sa postupne stala natoľko dôležitou komoditou, že kvôli nej počas prvej svetovej vojny dokonca zmenili čas, pretože chceli ušetriť energiu, potrebnú na večerné osvetlenie. Vtedajšie Uhorsko patrilo medzi prvé krajiny, ktoré zaviedlo zmenu času v roku 1916. Z histórie teda vyplýva, že technickým pokrokom sa nedá vzdorovať večne. Nakoniec tak či tak podľahneme a posunieme sa vpred či chceme, či nie.

 

 

Zdroje:

(1) PhDr. Miroslav Sabol, PhD., Článok je súčasťou rubriky Veda, výskum – naša šanca.

https://www.aktuality.sk/clanok/1w7s9mw/pociatky-elektriny-v-slovenskych-domacnostiach/

(2) https://www.sse.sk/aktuality/top-zaujimave-fakty-o-elektrine-pobavia-a-prekvapia-aj-vas?page_id=10038

(3) https://plus7dni.pluska.sk/historia/hra-ktoru-nehrali-podla-pravidiel-pred-140-rokmi-predstavil-edison-prvykrat-ziarovku

(4) https://plus.sme.sk/c/20947158/ceskoslovenska-ziarovkou-svietili-slovaci-v-mastali.html

(5) http://klieglbros.com/[:]

Zaujímavosti z histórie elektriny za posledných 100 rokov na Slovensku
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Pozrieť ďalší obsah:

EXTEC tím
Jana Lorencová

Máme nový web!

Po dlhom čase sa nám konečne podarilo spustiť nový web.   Okrem nového dizajnu sme pre vás pripravili prehľadnejšie rozdelený obsah, ktorý vám lepšie

Prečítať si článok »
Produkty
Jana Lorencová

Prepnúť na led?

Predaj žiarivkových svetiel končí Ak používate žiarivkové osvetlenie v prostredí s nebezpečenstvom výbuchu, pripravte sa a konajte čo najskôr. V rámci EÚ končí predaj

Prečítať si článok »