Elektrina všade okolo nás
Elektrická energia je fascinujúca. Je to niečo, na čo sa každý deň spoliehame bez toho, aby sme na to skutočne mysleli. Ak vás zaujíma, ako sa dozvedieť viac, napísali sme najzaujímavejšie fakty, ktoré o elektrine možno neviete. Od tradičných palív ako je ropa a benzín až po novšie solárne a veterné elektrické zdroje, ktoré točia turbíny na výrobu energie, existuje veľa iných zdrojov, ktoré vyrábajú elektrinu. Okrem napájania moderných spotrebičov sa elektrina nachádza aj v prírodných silách, ako sú búrky a blesky, ktoré môžu vytvárať obrovské elektrické náboje.
V spoločnosti EXTEC naši odborníci prichádzajú do kontaktu s elektrinou v rôznej forme dennodenne. Hľadať vhodné riešenia v priemysle je práca pre profesionálov, ale sem tam si zopakovať pár zaujímavých faktov o elektrine môže byť skoro pre každého.
Zábavné a zaujímavé fakty o elektrine
Rýchlosť
Elektrická energia sa pohybuje rýchlosťou svetla, čo je aj vedecky dokázané. Viac ako 299338 km za sekundu a neuveriteľných 1 079 252 848,8 km za hodinu. To sa rovná 300 miliónom metrov za sekundu. Napätie iskry statickej elektriny môže mať až 3 000 Voltov.
Vtáky na elektrickom vedení
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo vtáky sediace na elektrickom vedení nezasiahne elektrický prúd? Lebo ak sedí iba na jednom elektrickom vedení, je to bezpečné. Ak sa ale dotkne krídlom alebo nohou zeme či iného vedenia, vytvorí sa obvod, ktorý spôsobí, že elektrina prejde telom. Výsledok je zásah elektrickým prúdom.
Čím sa pričinil Benjamin Franklin
Benjamin Franklin uskutočnil v 18. storočí rozsiahly výskum elektrickej energie a vymyslel bleskozvod. V prípade zásahu blesku, prechádza blesk bleskozvodom, ktorý chráni budovu. To následne zabráni poškodeniu konštrukcie budovy a zníži riziko požiaru. Pri údere blesku bleskozvod bezpečne usmerní energiu cez uzemňovací vodič. Pozor, Benjamin Franklin neobjavil elektrinu, ale dokázal, že blesk je forma elektriny. Blesk má silu 100 miliónov Voltov. Je to krátky, intenzívny obrovský výboj elektriny v zemskej atmosfére. Blesky môžu cestovať rýchlosťou okolo 299 000 km za sekundu a dosahovať teplotu takmer 30 000℃.
Srdce a elektrina
Vedeli ste, že elektrina ovplyvňuje činnosť vášho srdca? Elektrické vlny spôsobujú stiahnutie svalov v srdci. Preto niektoré elektrické zdroje môžu byť pre ľudí so srdcovými problémami nebezpečné. Elektrokardiogramové (EKG) prístroje, ktoré zdravotníci používajú na zistenie srdcových problémov, sú ale výhodou. Tieto prístroje využívajú elektrinu na zobrazenie činnosti srdca človeka. EKG dokáže zistiť akékoľvek odchýlky v srdcovom rytme človeka, ktoré si vyžadujú ďalšie vyšetrenie.
Gréci a objavenie elektriny
Elektrina bola objavená v roku 600 pred Kristom. Existuje veľa správ, ktoré uvádzajú rôzne dátumy týkajúce sa objavenia elektriny. Podľa Universe Today sa však elektrina datuje až pred rokom 600 pred naším letopočtom so starými Grékmi. Gréci dospeli k záveru, že trením kožušiny o jantár vyrobený zo skamenenej stromovej živice môžu vytvárať svoju vlastnú formu statickej elektriny.
Rimania
Okrem tohto gréckeho objavu sa tiež predpokladá, že Rimania mohli na výrobu batérií používať elektrinu. V 30. rokoch minulého storočia archeológovia vystopovali súbor stĺpov, ktoré boli navrhnuté s medenými plechmi, ktoré boli ukryté vo vnútri. Odborníci sa domnievajú, že Rimania používali tieto plechy ako batérie na napájanie svetiel.
História elektromobilu
Aj keď mnohí považujú elektrické vozidlá za relatívne nový vynález, v skutočnosti ich história siaha až do roku 1932. Na začiatku 30. rokov 20. storočia vyvinul začínajúci vynálezca Robert Anderson úplne prvé elektrické vozidlo. Až v 70. rokoch 19. storočia sa však vozidlo stalo „pojazdným“ a bolo schopné prepravovať cestujúcich z bodu A do bodu B. Viac ako 60 rokov po prvom vynáleze začalo byť elektrické vozidlo obľúbené. S autami sa konečne dalo ľahko jazdiť a už nešiel z nich štipľavý zápach znečisťujúcich látok. Boli vyhľadávané najmä medzi ženami, ktoré chceli na cestu po meste štýlové vozidlo. Do ďalšieho storočia sa predpokladá, že elektromobily budú predstavovať až jednu tretinu všetkých vozidiel na cestách! Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o histórii elektromobilu, navštívte stránku https://www.energy.gov/, kde nájdete podrobnejšie informácie.
Ilustračné foto: Elektrické auto s Demlerovým motorom zo starej knihy Big Encyclopedia, roč. 1, S. Petersburg, 1904
Čím je človek vodivý?
Napriek tomu, že sme všetci opatrní a dávame si pozor pri práci s elektrickým prúdom, vedeli ste, že príčinou šoku je vlastne voda vo vašom tele? Telo je tvorené až zo 60% vody, čo z nás robí fantastické vodiče elektriny. Pri zasiahnutí elektrickým prúdom smeruje elektrický výboj priamo k vode pretekajúcej telom, svaly sa začnú napínať a pľúca sa zužujú, a preto pocítite okamžitú reakciu a elektrický šok.
Prvá novodobá elektráreň
Thomas Edison postavil prvú elektráreň a v roku 1882 jeho elektráreň s názvom Pearl Street zásobovala elektrinou 85 budov. Ľudia sa spočiatku elektriny báli a rodičia nepúšťali svoje deti k svetlám.
Slovo energia
Thomas Young ako prvý použil slovo „energia“ v súčasnom zmysle slova a nahradil tradičný výraz „vis viva“, čo znamená „živá sila“.
Teplo vs. svetlo v žiarovke
V žiarovke sa spotrebuje na vytvorenie svetla iba 10% energie. 90% percent jej energie vytvára teplo. Kompaktné žiarivky spotrebujú približne o 80 % menej elektriny ako bežné žiarovky a vydržia až 12-krát dlhšie.
Chladničky a ich spotreba
Chladničky v USA spotrebujú každý rok približne rovnaké množstvo energie, aké vyprodukuje 25 veľkých elektrární.
Energia zo slnečného žiarenie
Každú minútu dopadne na zemský povrch dostatok slnečného žiarenia, aby uspokojilo energetické nároky sveta na celý rok.
Prvá elektrinou osvetlená ulica
Prvá ulica na svete osvetlená elektrickými žiarovkami bola v roku 1879. Bola to ulica Mosley Street v meste Newcastle upon Tyne, Spojené kráľovstvo.
Vynájdenie vs. objavenie elektriny
Elektrina nebola vynájdená, ale objavená. Rozdiel medzi vynálezom a objavom je v tom, že ľudia môžu vymyslieť niečo, čo už v prírode neexistuje, a objaviť niečo, čo už v prírode existuje.
Slovo elektrika
William Gilbert, anglický fyzik v roku 1600 prvýkrát použil latinský výraz „Electricus“ na opísanie sily, ktorá bola vytvorená trením dvoch látok. Slovo „Electricity“ prvýkrát použil o niekoľko rokov neskôr Thomas Browne, ďalší anglický vedec. Toto slovo použil na opis svojich vlastných diel, ktoré v skutočnosti vychádzali zo štúdií Williama Gilberta.
Google vyhľadávanie a spotreba
Jedno jediné vyhľadávanie Google spotrebuje dosť energie na to, aby sa žiarovka s výkonom 60 W rozsvietila na 17 sekúnd. Za jediný deň predstavuje vyhľadávanie Google 12,5 milióna kWh. Celkovo všetky dátové centrá spoločnosti Google spotrebujú spolu 260 miliónov kWh za deň.
Úhor a elektrina
Elektrické úhory môžu spôsobiť silné elektrické šoky, ktoré používajú na sebaobranu aj pre lov. Telo každého úhora tvoria z 80% bunky, ktoré sú tiež známe ako elektrolyty a môžu spôsobiť šok viac ako 500 Voltov. Týmto rybám hovorili starý Egypťania „Hromovládcovia Nílu“.
Herné konzoly sú „Energy Hogs“
Rada pre obranu prírodných zdrojov nedávno dokončila štúdiu o využívaní energie herných konzol Sony PlayStation 4 a Microsoft Xbox One. Používajú najmenej dvakrát toľko energie ako ich predchodcovia. Vzhľadom na popularitu PS4 a Xbox One sa odhaduje, že herné konzoly tento rok spotrebujú viac elektriny ako všetky domácnosti v Houstone, USA. A verte či nie, väčšina z tejto elektriny sa spotrebuje, kým sú konzoly v pohotovostnom režime.
Svet nemusí byť taký elektrifikovaný, ako si myslíte…
Verte tomu alebo nie, viac ako 1,2 miliardy ľudí na celom svete stále žije bez prístupu k elektrine. To je zhruba ekvivalent počtu obyvateľov Indie a asi 17% svetovej populácie. Organizácia Spojených národov si stanovila cieľ priniesť do roku 2030 „čistú a modernú elektrinu pre všetkých ľudí“, pokrok bol však pomalší, ako sa predpokladalo.
Zdroje:
(1) http://www.berwickelectric.com/the-electrical-blog/bid/71719/10-Fun-Facts-about-Electricit
(2) https://headsup.scoutlife.org/12-cool-facts-about-electricity/
(3) https://kurz.com/7-fun-facts-about-electricity/
(4) https://www.heathelectricalservices.com/news/11-fun-facts-about-electricity
(5) https://switchon.eaton.com/plug/article/333/14-fascinating-facts-about-electricity-and-t#modal
(6) https://www.options-skills.co.uk/2018/10/15/facts-about-electricity/
(7) https://factslegend.org/30-interesting-electricity-facts/