Striedavý prúd a princíp indukčného motora – vynálezy , ktoré zmenili svet

 

Človek, ktorý priviedol svet do 20. storočia

Jeden z najvýznamnejších vedcov a vynálezcov všetkých čias Nikola Tesla, okrem iného rozšíril poznatky o striedavom prúde a objavil princíp činnosti indukčných motorov. Zostrojil prvý indukčný motor. Za tento objav bol uvedený do Siene slávy národného vynálezcu v roku 1975. Nikola Tesla bol vynálezca slovanského pôvodu mnohých elektrických strojov a prístrojov. Svoje vynálezy údajne konštruoval a zdokonaľoval iba na základe vlastnej predstavivosti a mysle bez použitia matematických tabuliek. Bol priekopníkom v elektrotechnike, len v USA si registroval 112 patentov, ovládal údajne až 11 svetových jazykov. Bol viac ako vynálezca, dá sa povedať, že bol vedeckým hrdinom, ktorý predbehol dobu vtedajšieho 20. storočia.

Presadenie striedavého prúdu

Za jeho najväčší úspech považujeme využívanie striedavého elektrického prúdu, ktorý sa dá prenášať aj na veľké vzdialenosti a umožňuje fungovanie takmer všetkých strojov a prístrojov. Dnes je striedavý elektrický prúd bežný štandard vo všetkých domácnostiach aj priemysle. Je to elektrický prúd, ktorý prúdi elektrickým obvodom striedavo, raz jedným smerom, raz druhým. To umožňuje meniť veľkosť napätia a teda aj prúdu. Je vhodnejšie ho prenášať na dlhšie vzdialenosti, veľkosť prúdu možno ľahko upraviť pomocou transformátorov. Zdrojom striedavého prúdu je generátor, ktorý pri točivom pohybe vytvára striedavý prúd. Používa sa v parných turbínach alebo veterných elektrárňach. Prípadne sa ešte čoraz častejšie používa elektrický striedač, ktorý pretvára jednosmerné napätie na napätie striedavé. To sa využíva vo fotovoltike a batériových úložiskách. Jeden z najvýznamnejších amerických vynálezcov Thomas Alva Edison, pre ktorého Nikola Tesla pracoval, uprednostňoval využívanie jednosmerného prúdu. Snažil sa očierniť Teslov nápad natoľko, že kvôli jeho intrigám vznikla tzv. vojna prúdov. Striedavý prúd bol však efektívnejší a mal dostatočnú silu na to, aby dokázal poháňať aj energeticky náročnejšie zariadenia. Teslovy sa podarilo vybudovať prvú elektráreň, ktorá využívala generátory, ktoré vyrábali striedavý prúd. Elektráreň vznikla na Niagarských vodopádoch v Severnej Amerike. V blízkosti vodopádov sa nachádza aj socha Nikola Teslu.

 

 

Indukčný motor – jeden z najväčších objavov všetkých čias

Po presadení striedavého prúdu zostrojil Nikola Tesla prvý indukčný motor, čo spustilo priemyselnú revolúciu. Objavil točivé magnetické pole, podľa čoho je dnes pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie – tesla (T). Tento vynález je dnes súčasťou skoro všetkých priemyselných elektromotorov a domácich spotrebičov. Za tento objav bol zaradený do medzinárodnej siene slávy, ako sme už spomenuli vyššie v článku. Indukčný motor je druh točivého elektromotora, ktorý pracuje na striedavý elektrický prúd. Je to najrozšírenejší typ motora na svete. Používa sa aj ako základná pohonná jednotka do elektromobilov. Samozrejme aj v rámci vozidiel automobilky Tesla Motors.

Okrem týchto vynálezov, ktoré považujeme za jeho najvýznamnejšie, objavil a skonštruoval Tesla mnoho iných významných elektrotechnických vynálezov. Dôkazom je jeho vyše 300 patentov. Ľudstvo dnes stojí na jeho úžasných objavoch, čo si málokto uvedomuje. Jeho vynálezy nám uľahčujú život. Nikola Tesla vytvoril základ modernej elektrotechniky.

 

Zdroje:

(1) Konzultácia s projektovým manažérom EXTEC s.r.o.

(2) https://www.umeniekreativity.sk/nikola-tesla-vynalezy/

(3)  Nikola Tesla mal 300 patentov

(4) https://rozdiely.sk/rozdiel-medzi-jednosmernym-a-striedavym-elektrickym-prudom/

(5) https://www.teraz.sk/veda/nikola-tesla-objavil-princip-cinnosti/205949-clanok.html

(6) https://www.teslamagazin.sk/nikola-tesla/ 

 

Striedavý prúd a princíp indukčného motora – vynálezy , ktoré zmenili svet
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Pozrieť ďalší obsah:

EXTEC tím
Jana Lorencová

Máme nový web!

Po dlhom čase sa nám konečne podarilo spustiť nový web.   Okrem nového dizajnu sme pre vás pripravili prehľadnejšie rozdelený obsah, ktorý vám lepšie

Prečítať si článok »
Produkty
Jana Lorencová

Prepnúť na led?

Predaj žiarivkových svetiel končí Ak používate žiarivkové osvetlenie v prostredí s nebezpečenstvom výbuchu, pripravte sa a konajte čo najskôr. V rámci EÚ končí predaj

Prečítať si článok »