Stredoškolský tím uľahčí zistiť či je jogurt po záruke a možno aj pomôže lepšie riadiť uskladnené potraviny v domácnostiach alebo v reštauráciách

[:sk]

Podpora Veľtrhu podnikateľských talentov

Pred pár dňami sme boli osobne (a aj finančne) podporiť Veľtrh podnikateľských talentov v Bratislave. Z návštevy tohto projektu ostal vo mne veľmi príjemný pocit. Páči sa mi tá myšlienka prenosu podnikateľských skúseností z generácie na generáciu cez mentorov z reálnych firiem. Staršia generácia tak pomáha zasvätiť tú mladšiu do každodenného života v podnikateľskom prostredí a zároveň ju tým pripravuje na výzvy ďalšej etapy života. Mladým ľuďom sa tak uľahčí prechod z detstva do života dospelých a pomôže pripraviť na samostatné riešenie pracovných úloh, s ktorými budú onedlho konfrontovaní.

Je naozaj radosť vnímať nadšenie a entuziazmus mladých ľudí, je vidno, že nie všetci sú za mobilmi a tabletmi ale je mnoho takých, ktorí sa venujú zmysluplným projektom a svoj voľný čas odovzdávajú v prospech svojej vlastnej budúcnosti. Je to určite aj zábava, ale nechýba súťaživosť, kreativita, zodpovednosť. Bolo vidieť, že jednotlivé tímy svojim projektom venovali naozaj veľa času a energie. Je potešiteľné, že existujú mimoškolské organizácie, ktoré sa venujú stredoškolským študentom a dokážu ich nasmerovať tým správnym smerom.

Ak ich projekty a firmy budú mať pokračovanie aj v budúcnosti, to je len super. Ale ak aj nie, určite si títo mladí ľudia časť skúseností prenesú do svojich kariérnych životov, hoci možno nezaložia identickú firmu. V budúcnosti mnoho poznatkov získaných počas rok trvajúceho projektu, ktorý trávili založením firmy, tvorbe stratégie a vytvorením produktov a služieb určite využijú pri zakladaní svojich nových a verím, že úspešných spoločností.

Náš interný víťaz?

S kolegami sme sa zhodli, že sa nám tento ročník najviac páčil projekt tímu WAF (We Are The Future). Bolo to možno čiastočne odlišnosťou produktu voči „konkurencii“ a možno aj tým, že sa jednalo o technické zariadenie, čo je zas blízke našim profesiám. Náš záujem podčiarkol fakt, že WAF tvorí skupina piatich dievčat, ktoré vymysleli, navrhli a skonštruovali elektronické zariadenie. Čo sa bohužiaľ v našom svete elektro biznisu často nevidí, aby boli ženy zastúpene v nejakej väčšej miere. Ja sám keď som chodil do školy, tak tam boli myslím na celej škole dve dievčatá… a tu hneď na jednom projekte päť.

Samotný výrobok – zariadenie, ktoré pomocou QR kódov a svetelnej signalizácie vyhodnotí či je snímaný produkt v rámci limitu spotreby, blízko koncu alebo po dátume spotreby, vnímam ako prototyp, hlavne svojou veľkosťou. Ale napriek tomu to malo svoju myšlienku aj dizajn. Viem si naozaj predstaviť jeho reálne využitie v bežnom živote, či už v domácnostiach, reštauráciách alebo obchodných reťazcoch. Popisy na produktoch sú reálne tažko nájditeľné a niekedy tažšie čitateľné aj pre človeka so zdravými očami. Naposledy som to riešil včera presne na jogurte – a aj som si hneď na tento zariadenie WAF spomenul.

Vízie WAF tímu

Myšlienka je veľmi dobrá, ale samozrejme potrebuje doladenie a dohodu s výrobcami produktov. Nemusia to byť len jogurty ale akýkoľvek produkt, kde treba sledovať jeho životný cyklus. Oceňujem nápad a praktickú využiteľnosť. Dievčatá vo WAF tíme videli potenciál produktu aj na riadenie nadspotreby v domácnostiach alebo reštauráciách. Zaujala ma myšlienka na ponúkanie receptov na základe kombinácie potravín, ktoré zariadenie vyhodnotí ako tie s končiacou sa dobou spotreby. Jednalo by sa o nadstavbovú aplikáciu napr. pre mobil alebo tablet, je to samozrejme iba v stave vízie do budúcnosti ale myslím si, že nie nereálna a viem si predstaviť, že takýto ľudia to dotiahnu do úspešného konca. Mimochodom, tu je brožúra WAF tímu, a tu ich výročná správa.

 

Čo je dobré udržať aj v reálnej firme?

Veľmi dobre sa mi pracuje s ľuďmi, ktorých práca baví. Naopak, je veľmi ťažké pracovať s ľuďmi, ktorých práca nebaví. Je to ťažké pre nich samých a aj pre nás ako firmu. Na týchto mladých ľuďoch som videl, že ich to čo robia jednoducho baví. Nech by vytvorili čokoľvek, s entuziazmom a záujmom sa robí všetko jednoduchšie a výsledok je lepší. To je niečo čo som aj ja vždy chcel v tíme – mať kolegov, ktorých to čo robia napĺňa. Predpokladám, že počas roka v spoločnosti WAF riešili mnoho problémov súvisiacich s vývojom tohto zariadenia, ktoré ich neučili riešiť v škole. To znamená, že sú samostatní, že si vedia poradiť, vedia si dohľadať informácie a prekonávať prekážky. Je zrejmé, že išli cestou ako sa to dá a nie ako sa to nedá, čo je veľmi dôležité v pracovnom živote. A to je teda druhá vec, ktorú vidím ako dôležitú pri fungovaní reálnej spoločnosti. Mám jednoducho rád ľudí, ktorí vyriešia aj zdanlivo neriešiteľné problémy a pritom ich to baví…

 

Keď je nadšenie cítiť od hora dole

Musím ešte dodať, že keď sme sa osobne rozprávali s Evou Vargovou, riaditeľkou JA Slovensko, bolo zrejmé, že má zo svojho povolania radosť – radosť z toho, že v rámci svojej práce niekomu pomáha. Bolo cítiť, že to čo robí, robí z presvedčenia a s nadšením. Eva Vargová nám napokon sama povedala, že toto je jej vysnívaná práca. Keď robí človek čo ho baví, tak to vplýva aj na ostatných, žiarila z nej silná pozitívna energia. Je zrejmé, že svoju prácu berie možno viac ako koníček ako spôsob obživy. Klobúk dole za to, je to určite prospešná vec pre nastupujúce generácie.

 

Čo je JA Slovensko?

Nezisková vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko už 30 rokov pomáha učiteľom rozvíjať u žiakov základných a stredných škôl podnikavosť, ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť a zručnosti potrebné pre uplatnenie sa na pracovnom trhu, vrátane digitálnych zručností. Vzdelávacie programy JA Slovensko podporujú podnikateľské a ekonomické myslenie a ponúkajú preventívne riešenia pre zamestnanosť mládeže. V školskom roku 2020/2021 malo skúsenosť s naším zážitkovým vzdelávaním 26 247 žiakov, 800 učiteľov a 663 škôl vo vyše 150 mestách a obciach na Slovensku. Máme viac ako 400 000 absolventov vzdelávacích programov za 30 rokov na Slovensku. Do zážitkového vzdelávania zapájame ročne aj viac ako 400 odborníkov z praxe. Aj vy môžete prispieť k šíreniu kvalitných a overených vzdelávacích programov na viac školách na celom Slovensku. Investícia do programov Junior Achievement je investícia do šikovných mladých ľudí a ekonomickej budúcnosti Slovenska.

 

Pridajte sa a podporte tento projekt s nami

Tu sú spôsoby ako možete tento úžasný projekt podporiť: www.jaslovensko.sk/ako-sa-stat-partnerom

 

Ďakujeme za pozvanie a príjemnú spoločnosť riaditeľke JA Slovensko Eve Vargovej a tiež WAF tímu zo Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom:

Prezidentka spoločnosti
Edit Vráblová

Zástupkyňa prezidentky
Diana Didiová

Viceprezidentka marketingu
Monika Mikušová

Viceprezidentka výroby
Klaudia Urbánková

Viceprezidentka personalistiky
Ema Mikušová

 

 

 

[:]

Stredoškolský tím uľahčí zistiť či je jogurt po záruke a možno aj pomôže lepšie riadiť uskladnené potraviny v domácnostiach alebo v reštauráciách
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Pozrieť ďalší obsah:

EXTEC tím
Jana Lorencová

Máme nový web!

Po dlhom čase sa nám konečne podarilo spustiť nový web.   Okrem nového dizajnu sme pre vás pripravili prehľadnejšie rozdelený obsah, ktorý vám lepšie

Prečítať si článok »
Produkty
Jana Lorencová

Prepnúť na led?

Predaj žiarivkových svetiel končí Ak používate žiarivkové osvetlenie v prostredí s nebezpečenstvom výbuchu, pripravte sa a konajte čo najskôr. V rámci EÚ končí predaj

Prečítať si článok »