Požiarne detektory

Definícia

Požiarny detektor patrí medzi zabezpečovaciu techniku, ktorá zabraňuje vzniku požiaru v najskoršom štádiu. Je to zariadenie, ktoré ohlási požiar včas pred prípadným rozsiahlym požiarom. Môže byť montovaný samostatne, alebo môže byť súčasťou protipožiarneho systému celej budovy –  Elektrickej požiarnej signalizácie (EPS). EPS sa inštaluje v komerčných, verejných a priemyselných objektoch, kde umožňuje z hlavnej ústredne sledovať stav všetkých detektorov v celej budove. Požiarne detektory, alebo tzv. hlásiče požiaru môžu byť ovládané dymom, plameňmi a teplom alebo akoukoľvek kombináciou týchto rôznych faktorov.

 

 

Aké detektory poznáme?

Vedeli ste, že v skutočnosti existujú štyri rôzne typy detektorov, ktoré sa používajú na snímanie prítomnosti požiaru? Najlepším spôsobom, ako zistiť, ktorý druh detektora je pre vašu firmu alebo budovu správnou voľbou, je pochopiť rozdiel medzi nimi. Rozdiel je v tom, ako požiar detegujú a kde chceme detektor umiestniť. Podľa druhu senzorov rozlišujeme detektory: optické, ionizačné, teplotné a optické/ionizačné.

Optické detektory

Bežný a jednoduchý požiarny detektor, ktorý pomocou odrazu lúča rozozná dym v miestnosti a tým spustí alarm. Používa sa najmä v domácnostiach, kde hrozí vznietenie elektroinštalácie a nehodí sa do vlhkých a prašných priestorov, pretože je menej citlivý.

Teplotný detektor

Detektor, ktorý zaznamenáva teplotu v miestnosti na základe snímača teploty. Reaguje na prudký nárast teploty, alebo na prekročenie nastavenej maximálnej teploty. Sú určené do priestorov, kde nemožno použiť dymové hlásiče, na rozdiel od ktorých nie sú ovplyvnené výparmi, parami alebo kondenzáciou – garáže, kuchyne. Je spoľahlivý, avšak ma pomalší reakčný čas ako iné detektory.

Ionizačný detektor

Ionizačný detektor dokáže rozpoznať dym aj zápach , je vysoko citlivý a preto nie je vhodný do kuchýň. Je účinný pre detekciu požiaru, ktorý sa rýchlo šíri.

Ionizačný/optický detektor

Obľúbenec mnohých profesionálov, kombinácia považovaná za najlepší typ detektora. V týchto zariadeniach sú umiestnené oba typy detektorov dymu v jednej jednotke, aby sa zabezpečilo, že akákoľvek prítomnosť dymu bude detekovaná včas.

 

Výber a umiestnenie detektora

Požiarny detektor vyberáme podľa spôsobu inštalácie a umiestnenia a podľa toho, či je ho možné zapojiť na centrálny zabezpečovací systém alebo len samostatne. Výber a umiestnenie si treba vopred premyslieť, treba brať do úvahy, kde sa nachádzajú možné zdroje požiaru a kadiaľ sa bude dym z požiaru pravdepodobne šíriť. Jeden detektor postačuje na ochranu plochy 10 – 20m2.

Moderný detektor dymu Vám vie okrem spustenia alarmu ponúknuť veľa iných funkcií ako napríklad indikáciu stavu batérie pri samostatnom detektore, LCD display ukazujúci teplotu a čas, informácie o minulých udalostiach alebo odoslanie sms v prípade poplachu. Od roku 2008 musí byť podľa vyhlášky  každá novostavba a vymedzený stavebný objekt vybavený detekčným a signalizačným zariadením v závislosti od rozlohy objektu. Funkčnosť by sa mala kontrolovať raz ročne a opravu detektora má vykonávať výhradne kvalifikovaný technik!

 

 

EPS od Extec-u

Naša spoločnosť EXTEC ponúka inštaláciu kompletnej elektrickej požiarnej signalizácie. Sme dodávateľom kompletných riešení v oblasti EPS. Od návrhu ideálneho riešenia, vypracovania projektovej dokumentácie až po dodávku a inštaláciu zariadení.  EPS realizujeme najmä v priemyselnom odvetví,  kde sa nachádza výbušné prostredie – Mondi SCP, Nafta Plavecký Štvrtok, ale aj v civilných priestoroch – Dom kultúry Šaľa.

 

Zaobstarať si detektor aj domov?

Požiarnemu detektoru za svoj život vďačí už nejeden človek. Sú napojené na hasičské systémy a môžu rýchlo privolať profesionálnu pomoc. Vybavte svoj dom detektorom dymu, aby ste zaistili ďalšiu bezpečnosť v prípade požiaru.  Aj lacný požiarny detektor môže zabrániť požiaru a ochrániť Váš život i majetok.

 

 

Zdroje:

(1) https://www.greelane.com/sk/science-tech-math/veda/how-do-smoke-detectors-work-602181/

(2) https://sk.wiki-interior.com/6875801-smoke-detector-how-does-it-work

(3) https://www.bola.sk/poradna/detektory-dymu

(4) https://www.atotalsolution.com/blog/fire-protection-the-four-types-of-fire-detectors/

 

Požiarne detektory
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Pozrieť ďalší obsah:

EXTEC tím
Jana Lorencová

Máme nový web!

Po dlhom čase sa nám konečne podarilo spustiť nový web.   Okrem nového dizajnu sme pre vás pripravili prehľadnejšie rozdelený obsah, ktorý vám lepšie

Prečítať si článok »
Produkty
Jana Lorencová

Prepnúť na led?

Predaj žiarivkových svetiel končí Ak používate žiarivkové osvetlenie v prostredí s nebezpečenstvom výbuchu, pripravte sa a konajte čo najskôr. V rámci EÚ končí predaj

Prečítať si článok »