Najväčšie obchodné riziká v roku 2021

Obchodné riziká vo svete

Obchodné spoločnosti na celom svete sa nachádzajú v prostredí, ktoré sa rýchlo mení. S tým súvisia aj riziká, ktorým sa musia prispôsobiť. Inak riskujú, že budú zaostávať za ostatnými. Môžu to byť problémy s dodávkami tovaru v dôsledku zablokovania prepravy až po problémy spôsobené prírodnými katastrofami. Krajiny a obchodné spoločnosti sa stále vyrovnávajú s dopadmi pandémie z minulého roku. Odborníci na rizikový manažment odhalili 10 najväčších obchodných rizík, na ktoré si musíme dávať v roku 2021 pozor.

Top 10 obchodných rizík

Za najväčšie obchodné riziko sa na prvom mieste považuje prerušenie podnikania. Toto riziko sa za posledných 10 rokov dostalo na prvé miesto už sedemkrát. Väčšina spoločností ohlásila v roku 2020 prerušenie dodávok, ktoré súviseli s pandémiou COVID-19. Pandémia sa stala druhým najvýznamnejším obchodným rizikom na svete. Aj keď prišli vakcíny a očkovanie, nekontrolovateľné šírenie vírusu ľudí stále znepokojuje. Tretie najvýznamnejšie obchodné riziko sú kybernetické útoky. Počítačová kriminalita stále stúpa a ekonomiku stojí obrovské množstvo peňazí. Navyše spoločnosti sú čoraz náchylnejšie na kybernetické útoky.

Prvé tri uvedené riziká sa považujú za „pandemické trio“. Je to vďaka ich vzájomným  dopadom na svet podnikania. Existujú však aj ďalšie obchodné riziká, ktoré za nimi nezaostávajú.

Poradie (r.2021)

Odpovede v % 

Riziko

Príklady obchodných rizík

Zmena oproti r. 2020

1 41% Prerušenie podnikania Prerušenie dodávok
2 40% Pandémia Zdravie, pracovné sily, obmedzenie pohybu
3 40% Kybernetické útoky Počítačová kriminalita, pokuty, PC vírusy
4 19% Vývoj na trhu  Nestálosť cien, konkurencia, kolísanie trhu, spájanie podnikov, nový zákazníci
5 19% Zmeny právnych predpisov a nariadení Ekonomické sankcie, obchodné vojny a clá, protekcionizmus, ochrana domáceho priemyslu, brexit, rozpad eurozóny
6 17% Prírodné katastrofy Búrky, požiare, povodne, zemetrasenie
7 16% Požiar, Výbuch
8 13% Makroekonomický vývoj Menová politika, úsporné programy, zvyšovanie cien komodít, deflácia – pokles cien, inflácia – rast cien
9 13% Zmena podnebia
10 11% Politické riziká a násilie Vojny, terorizmus, politická nestabilita, občianske nepokoje

 

Riziko výbuchu

Pretrvávajúce riziká, ako sú požiare a výbuchy, ktoré sa nachádzajú na priečke číslo 7, sú škodlivé pre výrobu a priemysel na celom svete. Napríklad výbuch v Bejrúte v roku 2020 spôsobil škody 15 miliárd dolárov.
Aj z tohto dôvodu je potrebné dodržiavať právne predpisy a normy, ktoré sa týkajú prostredia s nebezpečenstvom výbuchu. Smernice, vyhlášky a normy určujú, ako sa chrániť pred nepriaznivými účinkami takejto atmosféry. Sú to smernice Európskej únie so skratkou ATEX, ktorá pochádza z francúzskeho názvu „Appareils destinés à être utilisés en ATmosphères EXplosibles“.
Prostredie s nebezpečenstvom výbuchu má rôzne kategórie a členenia, kde je v neposlednom rade veľmi dôležité navrhnúť správnu ochranu pre konkrétne prostredie, aby bola dodržaná funkčnosť a bezpečnosť. Každé zariadenie použité v takomto prostredí musí spĺňať funkčné, ale aj legislatívne podmienky, čo potvrdzuje certifikát vydaný odborným skúšobným ústavom. Veľmi dôležité je sa o samotné zariadenia starať a udržiavať ich, čo zabezpečujú zákonom dané odborné revízie, pravidelná údržba a servis. Správnymi postupmi a návrhmi sa predchádza jednak materiálnym stratám, ale aj stratám na životoch a zdraví.
Naša spoločnosť EXTEC je autorizovaný distribútor renomovaných značiek širokého portfólia produktov do prostredia s nebezpečenstvom výbuchu, s dlhoročnými skúsenosťami a technickým zázemím pre poskytovanie kvalitného servisu zákazníkom. Pre český a slovenský trh dodávame nevýbušné elektrické zariadenia a svietidlá. Tieto zariadenia sa používajú v chemickom, petrochemickom, farmaceutickom ale aj potravinárskom priemysle a zabezpečujú prevádzku pred vznikom možného výbuchu v prostredí, kde hrozí takéto nebezpečenstvo.

 

Život neexistuje bez rizika

Obchodné riziká, ktorým dnes podniky musia čeliť, závisia od rôznych faktorov. Ukážu sa po skončení pandémie tieto riziká ešte viac, alebo bude stáť v ceste niečo úplne nové?

 

Zdroje:

(1) Konzultácia s technickou podporou EXTEC s.r.o.

(2) https://www.visualcapitalist.com/the-biggest-business-risks-around-the-world/

(3) https://cs.wikipedia.org/wiki/ATEX

 

Najväčšie obchodné riziká v roku 2021
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Pozrieť ďalší obsah:

EXTEC tím
Jana Lorencová

Máme nový web!

Po dlhom čase sa nám konečne podarilo spustiť nový web.   Okrem nového dizajnu sme pre vás pripravili prehľadnejšie rozdelený obsah, ktorý vám lepšie

Prečítať si článok »
Produkty
Jana Lorencová

Prepnúť na led?

Predaj žiarivkových svetiel končí Ak používate žiarivkové osvetlenie v prostredí s nebezpečenstvom výbuchu, pripravte sa a konajte čo najskôr. V rámci EÚ končí predaj

Prečítať si článok »