Využiť silu Slnka
Celosvetový dopyt po energii neustále rastie. Lenže zásoby fosílnych palív miznú rýchlosťou blesku a ťažba ropy a zemného plynu je stále nákladnejšia. Aké máme alternatívy? Budúcnosť patrí obnoviteľnej energii. Vietor, voda aj slnko budú v budúcnosti slúžiť aj na to, aby nám v domácnostiach nezhaslo svetlo. Fotovoltaika je neustále rastúca technológia výroby zelenej energie, ktorá využíva obnoviteľnú energiu zo slnka a inštaluje sa pomocou fotovoltaických panelov.
Zdroj: stock.adobe.com
Význam fotovoltaiky
Fotovoltaické panely umiestnené na priemyselných budovách sú oproti tým na rodinných domoch využívané s väčšou racionalitou. Denný diagram spotreby elektrickej energie v rodinných domoch nám zobrazuje, že zvýšená spotreba elektriny je prevažne ráno a večer. Fotovoltaický panel umiestnený na streche rodinného domu tak väčšinu dňa dodáva vyrobenú elektrickú energiu do siete. Riešením je úložisková batéria, ktorá ale rokmi degraduje a keď nastane čas návratnosti finančných nákladov, je potrebná ďalšia investícia do výmeny batérie. Keď zvážime možnosť uschovať slnečnú energiu vo forme inej energie na neskoršiu spotrebu, slúžia práve napríklad mäsokombináty ako ideálny príklad. Namiesto dobíjania batérií sa slnečná energia transformovaná pomocou fotovoltaických panelov ukladá vo forme energie chladu a udržiava priestory potrebné na uskladnenie výrobkov vychladené na požadovanú teplotu. Všetko sa to deje počas slnečných dní a čím viac slnečných lúčov dopadá na budovu, tým je v budove chladnejšie. Elektrickú energiu teda vyrábame v blízkosti, kde sa zároveň spotrebúva. Znižujú sa tak straty z transportu elektrickej energie na dlhé vzdialenosti.
Ochrana proti bleskom a prepätiu
Pri riešení fotovoltaických panelov ale nastávajú aj iné technické problémy. Pred začatím realizácie si investor musí nechať prepočítať statický posudok strechy, nakoľko sa zvyšuje hmotnosť každým inštalovaným KW elektrickej energie vo forme fotovoltaických panelov. Nie každá strecha bude môcť byť využitá pre pokrytie panelmi. Ďalšou nutnosťou je rekonštrukcia, alebo inštalácia bleskozvodu a prepäťovej ochrany. Každé zariadenie musí byť aj udržiavané a chránené proti bleskom a prepätiu. Ochrana proti prepätiu je ochranou investícií fotovoltaického zariadenia, ktoré je neustále vystavené vonkajším vplyvom a preto by to mala byť pre investora projektu priorita a mal by rátať s investíciou do bleskozvodovej ochrany. Základom pre výber a usporiadanie opatrení proti bleskom a prepätiu je koncept zón ochrany či už pri strešných elektrárňach alebo pri solárnych parkoch.
Zdroj: stock.adobe.com
Projekt fotovoltaiky
Slovenská spoločnosť Tauris, výrobca známych mäsových výrobkov, dlhodobo rozširuje výrobné kapacity, no zároveň zefektívňuje spotrebu energií. Na streche štyroch výrobných prevádzok na Slovensku postaví vlastnú fotovoltaickú elektráreň. V Extec-u sme uchopili výzvu fotovoltaiky v spoločnosti Tauris z komplexného hľadiska. „Neponúkame len produkt, snažíme sa navrhnúť riešenie vyhovujúce potrebám zákazníka,“ hovorí Marek Grajko, projektový manažér EXTEC. Každý projekt zodpovedne posúdime, navrhneme optimálny sklon a umiestnenie panelov. Náš tím projektantov následne rozvrhne optimálnu konfiguráciu prvkov fotovoltaického systému, navrhne bleskozvod a ochranu pred účinkami atmosférického prepätia. Pri obhliadke posúdi existujúcu elektroinštaláciu v budove, zistí využitie pôvodných rozvádzačov a body napojenia, merania a do návrhu zahrnie ochranu citlivých miest v budove a mimo nej. Po našej prípadnej dohode toto riešenie kompletne zrealizujeme na kľúč.
Strecha výrobnej prevádzky Tauris Spišská Nová Ves pred inštaláciou FV panelov
Zdroje:
(1) konzultácia s projektovým manažérom EXTEC s.r.o.